Avrupadaki Türkler İçin ”Çocuğumu Alıyorlar” Hattı Kuruluyor

aile-ve-sosyal-politikalar-bakanligiTürkiye Yurt Dışı temsilciliklerinde vatandaşlara hizmet edecek “aile ataşelikleri” çalışmalarını tamamladı.

İlki bu yıl T.C Düsseldorf Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet vermeye başlayan Aile Ataşeliği, Gençlik daireleri tarafından ailelerinden alınan Türk çocuklarına sahip çıkacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Düsseldorf’un ardından 22 değişik merkezde de açılacak olan aile ataşeliklerinin Türk ailelerinin sosyal sorunlarıyla bizzat ilgileneceğini bildirildi “Çocukların Türk kültüründen uzak bir şekilde yetiştirildiğine yönelik şikâyetler alan bakanlık. Bunu çözümlemek üzere, söz konusu temsilcilikleri de görevlendirilecek. Temsilciliklerin önceliği ailelerinden alınan çocuklar olacak.

Bu hakkın 1963 yılında yapılan Viyana Konsolosluklar Anlaşmasına göre var olduğunu fakat bugüne kadar hiç uygulanmadığından ailesinden alınan çocukların vatandaşları olduğu konsolosluklara bildirilmediği vurgulandı.

Ayrıca bakanlık Türkiye genelinde hizmet veren Alo 183 hattının yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına da açılacağı ifade edildi  “Dışişleri Bakanlığı yurtdışındaki Türk vatandaşları için Alo 183’e benzer bir çağrı merkezi kurulması hazırlığı içerisinde olduğu bildirildi.

View full post on Haber Utrecht