Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Brexit sonrası ırkçılık yükselişteSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

İNGİLTERE’de yapılan AB referandumunda birlikten ayrılık (Brexit) kararı çıkmasının ardından ülkede ırkçı eylem ve söylemlerde artış görülüyor.

Irkçı ve İslam karşıtı hareketleri izleyen sivil toplum kuruluşları artışın devam edebileceği uyarısında bulunuyor.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, AB referandumu sonrasında ırkçı ve İslam karşıtı eylem ve söylemler dramatik biçimde arttı.

İslam karşıtı olayları takip eden sivil toplum örgütü Tell Mama, son 48 saat içinde 14 şikayet aldığını açıkladı. Kurumun Direktör Yardımcısı İman Etta, BBC’ye yaptığı açıklamada bu artışı “ciddi” diye nitelendirdi. Etta, Müslümanlara yönelik sözlü saldırıların “Sizin gitmeniz için oy verdik, niye hala buradasınız” diyen aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Aşırı sağ grupları izleyen sivil toplum örgütü Far Right Watch’ın sözcüsü John O’Connell da son 3 günde sosyal medya üzerinde 90 ırkçı ve İslam karşıtı vaka tespit ettiklerini söyledi.

-Müslüman siyasetçiye ırkçı mesajlar

Öte yandan, Galler’de yaşayan ve ülkenin AB’de kalması için kampanya yürüten Müslüman kadın siyasetçi Shazia Awan, sosyal medya üzerinden “Eşyalarını topla ve ülkeyi terk et” şeklinde mesajlar aldığını açıkladı. Muhafazakar Parti bünyesinde siyaset yapan Awan, benzer mesajlar ve tehditler nedeniyle son 2 günde 8 kişiyi polise şikayet ettiğini söyledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılması için yürütülen kampanyanın ırkçı bir niteliğe büründüğünü belirten Awan, “Bu ülke bu illetten nasıl şifa bulacak bilemiyorum. İngiltere benim vatanım ama kendimi yabancılaşmış hissediyorum” diye konuştu.

-Facebook’ta “Endişe verici işaretler”

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Londra’nın Hackney semtinde referandum sonucunun kesinleştiği önceki gün bir kişinin başka bir kişiyle kavga ederek, “Ülkene geri dön” diye bağırdığı görülüyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılan “Endişe verici işaretler” başlıklı bir fotoğraf albümünde de kullanıcılar, referandum sonucunun ardından yabancı düşmanlığıyla ilgili karşılaştıkları olayları aktarıyorlar.

İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Newcastle kentinde önceki toplanan aşırı sağcı göstericiler, “Brexit” kararıyla yabancıların acilen ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

Londra’nın Hammersmith semtinde Polonyalılara ait bir kültür merkezinin girişine ırkçı bir duvar resmi çizildiği, resmi silen polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı açıklanmıştı.

Cambridgeshire bölgesinde de önceki gün bölgedeki Polonyalı ailelerin posta kutularına, üzerinde “AB’den ayrılın. Polonyalı haşerelere son” yazılı kağıtlar atıldığı kaydedilmişti.

İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Newcastle kentinde önceki toplanan aşırı sağcı göstericiler, “Brexit” kararıyla yabancıların acilen ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

Sığınmacılara destek veren ve “Naziler dışarı” sloganı atan karşı bir grubun eylem alanına gelmesiyle taraflar arasında gerginlik yaşanmıştı.

Birleşik Krallık’ta 23 Haziran Perşembe yapılan referandumda halkın yüzde 52’si “AB’den çıkalım” demişti. Sonucun ardından ülkesinin AB’de kalmasını savunan ve bu yönde kampanya yürüten İngiltere Başbakanı David Cameron, lideri olduğu Muhafazakar Partinin sonbahardaki kongresinde görevini bırakacağını açıklamıştı.

– Ülkede artan ırkçı saldırıları kınadı

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB referandumundan birlikten ayrılma kararının çıkmasının ardından ülkede artan ırkçı saldırıları kınadı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Cameron’ın ırkçı saldırılara “hoşgörü gösterilmeyeceğini” söylediği bildirildi.

Saldırıları kınayan Cameron, “Bu hükümet hoşgörüsüzlüğü hoş görmeyecek. İngiltere’nin tümünde bütün toplulukların kendilerini emniyette hissetmelerini sağlama gereğinin mutlak biçimde farkındayız” dedi.

Cameron, “Biz, AB üyesi olmadan çok önce de hoşgörülü bir millet idik ve buna sıkı sıkıya sarılmalıyız” ifadesini kullandı.

Polonya’nın Londra Büyükelçisi Witold Sobkow da yazılı bir açıklama yayımlayarak referandumun ardından ülkedeki Polonyalı göçmenlere yönelik yaşanan saldırıları kınadı.

“Polonya toplumuna ve diğer göçmenlere yönelik yabancı düşmanı saldırılar dolayısıyla sarsıldık ve derinden endişelendik” ifadesini kullanan Sobkow,  şunları kaydetti:

“Büyükelçiliğimiz Hammersmith ve Cambridgeshire’da yaşanan iki olay konusunda ilgili kurumlarla ve yerel polisle temas halinde. Yabancı düşmanı suistimal kurbanı olan Polonya vatandaşlarını ve bu olaylara tanık olan herkesi, bunları yerel yetkililere bildirmeye çağırıyoruz.”

 

 

AA © InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

View full post on InterAjans


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , ,
Yazar admin | 28 Haziran 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.