Camilere yardımın engellenmesi isteniyor

HOLLANDA’da parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk, ülkedeki camilere Türkiye’den maddi destek sağlanmasının önlenmesini istiyor.

Muhalefetteki Hıristiyan Demokrat CDA’nın lideri Sybrand Haersma Buma tarafından bu konuda sunulan önerge 67’ye karşı 75 oyla kabul edildi.

Hollanda hükümetinden ülkedeki camilere Türkiye’den parasal destek sağlanmasının önlenmesini öngören önerge, Denk Partisi milletvekili Selçuk Öztürk’ün isteği üzerine açık oylandı. Önergeye Hıristiyan Demokratlar (CDA), küçük dinci partiler CU ve SGP, 50Plus ile iktidar ortağı liberal VVD ve Geert Wilders’in siyasi oluşumu PVV “evet” oyu,  iktidar ortağı PvdA (İşçi Partisi), Denk Partisi, Sosyalist Parti (SP), sosyal liberal D66, hayvan hakları partisi PvdD ile Yeşil Sol “ret” oyu kullandılar.

Meclis tarafından kabul edilen önergede, “Türkiye’nin Hollanda toplumu üzerindeki istenmeyen etkisi, din görevlilerini atayan ve maaşlarını ödeyen Diyanet üzerinden gerçekleşmekte. Bu durum laiklik ilkesiyle bağdaşmadığı gibi, ibadethaneler yerel cemaatler için olmalı ve onların olmalı. Bu bağlamda hükümetten, Hollanda’daki ibadethanelerin Türk devleti tarafından finanse edilmelerinin önlenmesi ve bu konuda meclisin 3 ay içinde bilgilendirilmesi istenmekte” ifadesi kullanıldı.

AB YARDIMLARININ DA DURDURULMASI İSTENDİ

Sosyalist Parti (SP) lideri Emile Roemer’in “Ankara’nın uzun kolunun kınanmasını” öngören önergesi, Denk Partisi milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk dışındaki tüm milletvekillerinin desteğini aldı.

SP’li Roemer ile Hıristiyan Birlik (CU) milletvekili Segers’in, “darbe girişimi sonrası Türkiye’de on binlerce kişinin gözaltına alındığı ya da görevinden atıldığı, bununla Türkiye’de demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinin sonlandırıldığı” gerekçesiyle Brüksel’den Ankara’ya AB çerçevesinde sağlanan parasal desteğin dondurulmasını öngören önerge de, VVD, CDA, PVV, D66, GL, SP, PvdD, 50Plus, CU ve SGP’den oluşan çoğunluk tarafından kabul edildi.

 

(İnterAjans)

 

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

 

 

View full post on InterAjans