‘Çocuklar katlediliyor, o ‘Demokrasi’ diyen ülkelerin sesi çıkmıyor’

KALKINMA Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Uluslararası Limanı (MIP) East Med Hub Terminali (Doğu Akdeniz Terminali) açılışında yaptığı konuşmada, bugün sadece Mersin için değil Türkiye için önemli bir gün olduğunu söyledi.

Mersin Limanı’nın kapasitesinin genişletilmesinin bir anlamda kentin gelişmesi, kalkınması demek olduğunu ifade eden Elvan, “Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamak demektir. Bu açıdan ben çok önemsiyorum. Yüzde 44’lük bir kapasite artırımı söz konusu. Mersin’in ve Türkiye’nin ticaretinde Mersin Uluslararası Limanı’nın önemli bir yeri var” diye konuştu.

Bakan Elvan, Mersin denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birinin Mersin Limanı olduğunu vurgulayarak, limanın sadece Türkiye için değil bölge için de son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Elvan, limanın Orta Doğu, Kafkaslar, Avrupa’nın önemli transfer merkezleri arasında yer aldığını aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bizim 2023 hedefimiz Mersin Limanımız, Mersinimiz ve Akdeniz Bölgesi için 7.5 milyon TEU’luk konteyner. Şu anda MIP fiili olarak 1.5 milyonluk yılda konteyner kapasitesine ulaştı. Elbette 1.8 milyonluk bir kapasitesi var ama uygulamada 1.5 milyonu realize eden bir duruma geldi. 2035 yılındaki hedefimiz 14 milyon TEU’luk konteyner. İşte bu hedefi gerçekleştirmek için hem bu limanımızı güçlendireceğiz hem de bu limanımıza kardeş bir liman da getireceğiz. Kardeş bir limanın yapılmasını sağlayacağız. 1.8 milyon TEU’luk konteyner kapasitesine sahip olan bu limanın 2.6 milyon TEU’luk konteyner kapasitesine ulaşması elbette bizim için yeterli değil. 2023 hedefinin 7.5 milyon olduğunu ifade ettim. Bu hedefi yakalamamız gerekiyor. Mevcut tesisin ilave genişlemesi bile bizim hedefimizi karşılamayacak. Onun için burada bizim bir başka hedefimiz de kardeş bir limanı Mersin’e kazandırmak olacak. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bunun adımlarını birlikte atacağız. Şu anda 1/1000 imar plan çalışmaları devam ediyor. Burada 170 milyon dolarlık ilave yatırım gerçekleştirildi, yetkililere teşekkür ediyorum.”

 -“Halep’te çocuklar kadınlar katlediliyor”

Halep’teki duruma da değinen Elvan, kentte çocukların, kadınların katledildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklar, kadınlar yakılıyor, işkence çekiyorlar. Ama dünya suskun. ‘Demokrasi’ diyen bir kuş öldüğünde o kuşun neden öldüğünü araştıran ve onun hesabını soran ülkeler ses çıkarmıyor. Çocuklar ölüyor, çocuklar katlediliyor o ‘Demokrasi’ diyen ülkelerin sesi çıkmıyor. Birleşmiş Milletlerin (BM) sesi çıkmıyor. Nerede o gelişmiş ülkeler? Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede Avrupa Birliği ? Seslerini duyuyor musunuz? Bir tek sesi çıkan ve Halep’teki o yavruları, o eziyet çeken sefalete içerisinde olan aileleri, kadınları çocukları kurtarmaya çalışan onlara kucak açmaya çalışan Türkiye var. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yoğun bir gayret içerisinde. Dışişleri Bakanımız gecesini gündüzüne katıyor. Bir an evvel ateşkes sağlansın, aman oradaki çocuklarımız daha fazla katledilmesin diye.”

Bakan Elvan, Türkiye’nin mazlumlara sahip çıktığını bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğini, ülke olarak diğerlerinden farkının da bu olduğunu vurguladı.

 

 

AA © InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

 

View full post on InterAjans