Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Kalkuz BV | kozijnen rolluiken en veranda’s

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Dışlanmışlık duygusu hakimSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

DISLANMISLIK DUYGUSU HAKIMMehmet TATLI / AMSTERDAM (İnterAjans) – Hollanda’da yaşayan Türk ve Faslı gençlerin büyük bir bölümünde dışlanmışlık duygusu hakim.

Sosyal ve Kültürel Planlama Bürosu’nun yaklaşık 3 bin “batılı olmayan” diye tanımlanan ve Türklerin de dahil edildiği yabancılar arasında yaptığı araştırmaya göre, Türk ve Faslı gençlerin hemen, hemen yarısı kendisini Hollandalı hissetmiyor.

Hollandalıların yabancılara yaklaşımını olumsuz bulan gençler, birey olarak değerlendirilmediklerini, etnik bir grubun parçası ve Müslüman olarak görüldüklerini kaydettiler.

Türk ve Faslı gençlerin Hollanda medyasına, siyasilere ve polise duydukları güvensizliğin de, kendilerini Hollandalı hissetmemelerinde rol oynadığı ifade edildi.

Uyumdan sorumlu Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı tarafından yaptırılan araştırmada Türk gençlerinin yüzde 90’ından fazlası, IŞİD gibi terör örgütlerine katılmak üzere Ortadoğu’ya giden gençleri anlamadığını belirtti.

Araştırma Türk gençlerinin radikal grupları destekleri sonucuna varılan ve Türklerin büyük tepkisine yol açan bir araştırma üzerine yaptırıldı. 18-35 yaş grubundan 300 Türk ve 404 Faslı genç arasındaki araştırma Çok Kültürlü Gelişmeler Enstitüsü Forum tarafından Motivaction’a yaptırılmıştı. Araştırmada Hollanda’daki Türk gençlerinin büyük çoğunluğunun, IŞİD ve benzeri gruplar tarafından başka dinden insanlara ya da inancı olmayanlara ‘cihat’ adına şiddet kullanılmasına karşı olmadığı sonucuna varılmıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Asscher, ikinci araştırmanın sonucundan çok memnun olduğunu ifade ederek, “İnsanların birbirlerini birey olarak görmelerinin ne denli önemli olduğunu görüyoruz” ifadesinde bulundu. Bakan Asscher, Türk ve Faslı gençlerin din kaynaklı şiddete karşı olduklarını ortaya koyan araştırma için “rahatlattı” ifadesini kullandı.

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.         

 

View full post on InterAjans.nl


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , ,
Yazar admin | 17 Aralık 2015


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.