Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Evde Yaktığımız Mumlardaki Tehlike! Bir Anne UyarıyorSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

mum tehlikeBir Anne bebeğinin burnunun içinde siyah lekeler gördü! Şimdi herkesi uyarıyor

New Jersey’de yaşayan Meghan Budden için sıradan bir gündü.

Bilim adamları evlerde kullanılan kokulu mumlar, çubuklar, tütsüler ve parfümlü spreylere karşı uyardı. Bu tür ürünlerin içindeki kimyasalların solunması kansere yol açıyor.

Bebeğini emzirirken, bebeğin burnunun içinde siyah lekeler gördü. Durumun aslını öğrenene dek Amerika’da her yıl 20.000 bebeğin bu nedenden dolayı öldüğünü bilmiyordu.

Bebeğin burnundaki lekeleri tespit ettiğinde de radikal bir karar almaya karar verdi.

Olaydan bir gece önce, Meghan iki kokulu mum yaktı ve mumlar 6 saat boyunca yandı. Oğlunun burnundaki lekeleri gördükten sonra da, 2’şer adet mumu sırayla aynı anda yaktı. Mumun paketindeki uyarıları incelediğinde ise şöyle bir şey gördü: “3 saatten fazla yakmayın.

Meghan’ın yaktığı kokulu mumlar bebeğinin soluduğu havaya yüksek miktarda is yayıyordu.

Cashins & Associates‘daki sağlık uzmanları, zararlı küçük parçacıkların solunumunun kardiyovasküler hastalıklar, astım, bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu tespit etti.

Kokulu-Mumlar

Yine araştırmaya göre, ABD’de her yıl 20.000 kişi isin yaydığı parçacıklara maruz kaldıklarından dolayı ölüyorlar. Dahası, is 300.000 astım krizi ve 2 milyon işçinin her yıl verimsiz çalışmasına neden oluyor.

Uzmanlar mumların is yaymasını önlemek için, mumu birkaç saatten fazla yakmamanızı ve mum iplerine bulaşan mum sıvılarını düzenli şekilde temizlemenizi öneriyor.

Meghan ve minik bebeğine bir şey olmadı. Ama Meghan, bir daha mum yakmadan önce bir kez daha düşünüceğini ve mumun paketindeki uyarıyı dikkate alacağını ifade ediyor.

Siz de Megan’ın bu deneyimini paylaşarak daha çok kişinin bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.

ÜRETİM SENTETİĞE KAYDI
SENTETİK Uzm. Dr. Yavuz Dizdar (Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü): Tütsüler aslında binlerce yıldır kullanılıyor. Buradaki sorun üretim metodolojisinin artık sentetik ve kimyasala kaymış olması. Formaldehit bunlardan sadece birisidir. Aynı sorun koku unsuru taşıyan sabun, duş jeli gibi ürünler için de geçerlidir. Banyo sırasında ortaya çıkan buhar, kalitesiz ürünlerin solunum sistemine etkisini kolaylaştırır. Ne var ki örneğin lösemilerdeki artışı bütünüyle tütsüye ve muma bağlamak da başını kuma gömmeye benzer. Çünkü ortalama kullanıma bakılınca, tütsü ve kokulu mum tüketimi seyrek ve sınırlıdır. Bunların üretildiği, dolayısıyla çok daha fazla solunmasına neden olan imalathanelerde yapılacak araştırmalar bilgi verici ve aydınlatıcı olacaktır.

GIRTLAK KANSERİ YAPAR
Prof. Dr. Erkan Topuz (Emsey Hastanesi Onkoloji Bölüm Direktörü): Kokulu mumların içindeki maddeler kanserojendir. İçerisinde formaldehit maddesi var. Parfümlerin içinde bulunan maddeler de kanserojendir. Alışveriş merkezlerinde çok kullanılıyor. Buralarda klimalar vasıtasıyla püskürtülüyor ve klimalar devamlı temizlenmediği için zararlı kimyasalları yayıyorlar. 50 yıldır tütsünün kanserojen olduğu zaten bilinmekte. Solunum yoluna etki ederek, kansere neden oluyor. Lösemi, lenfoma ve beyin tümörleri üzerinde etkili olduğu senelerce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Nazofarenks kanseri çok önemli kanserlerden biridir ve tahrişe bağlı bir kanserdir. Tütsülerin içindeki yüzlerce çeşit madde nazofarenks, gırtlak, akciğer kanseri ile lösemi ve lenfomaya sebep olur.

View full post on Haber Utrecht


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , , ,
Yazar admin | 13 Haziran 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.