Grexit’in kimin planı olduğunu açıkladı

YUNANİSTAN Başbakanı Aleksis Çipras, geçen yıl ülkesinin Euro Bölgesinden çıkmasıyla sonuçlanabilecek krize ilişkin, “Yunanistan’ın eurodan çıkıp drahmiye geçmesine ilişkin planın, ne benimle, ne François Hollande’la, ne de Vladimir Putin’le ilgisi vardı. O Wolfgang Schaeuble’nin planıydı” dedi.

Çipras, France 24 kanalına verdiği röportajda, Yunanistan’da devam eden ekonomik kriz, geçen yıl yaşanan Yunanistan’ın AB’den çıkma planı (Grexit) tartışmaları ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Le Monde gazetesine verdiği mülakatlardan oluşan bir kitapta, kendisinin, Rusya Devlet Başkanı Putin’den drahmiyi Rusya’da basmasını istediği iddialarının sorulması üzerine Çipras, “Kesin bir dille söylemek istiyorum ki bu söylenenlerin ve yazılanların hepsi uydurma ve gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

Çipras, Kendisinin ve Hollande’ın Avrupa’yı bir arada tutmak için büyük zorluklara göğüs gerdiğini belirterek, “Yunanistan’ın eurodan çıkıp drahmiye geçmesine ilişkin planın ne benimle, ne François Hollande’la, ne de Vladimir Putin’le ilgisi vardı. O, Wolfgang Schaeuble’nin (Almanya Maliye Bakanı) planıydı” şeklinde konuştu.

Çipras ayrıca, bu planın, diğer AB hükümetlerinin Almanya Başbakanı Angela Merkel’i planı uygulamaması yönünde ikna etmeleri sonucu durdurulabildiğini savundu.

 

AA © InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

 

View full post on InterAjans