Hacılarımız Gitmeye Başladı

 

 

 

IMG-20120207-WA0021

HaberUtrecht – İslamın 5 şartından  biri olan Hac ziyaretini yerine getirmek isteyen müslüman Türkler bu haftadan itibaren Suudi Arabistan’a hareket etmeye başladılar. İlk kafilenin Cumartesi hareket ettiği bildirildi. Diyanet Ulu Camii, Eyüp Sultan ve Mescidi Aksa camilerinin organizeleri altında düzenlenen Hac veda günleri yoğun geçti.

Mekke’de bulunan Kabe’nin etrafında yapılacak olan tavaf, Safa ile Merve arasında Say ve diğer  dini farz ibadetleri hakkında hacılara uygulamalı bilgiler verildi. Kabe’i Mükerreme’de iki yıldır devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle ülkelere kota konulurken, Hollanda’dan hacca gidenlerin de sayıları düştü. Hac’da ortalama bir ay kalacak olan Hacılarımız İhram’a girecekler, Hacılar Arafat’a çıkıp daha sonra Mina’da şeytan taşlayacak.

Kurban kesip Kabe’de tavaf yapacak olan hacılarımız kurban bayramından sonra Hollanda’ya dönecek. Bazı hacılarımız İstanbul üzerinden Mekke’ye  (Cidde’ye) giderken diğer grup hacılar ise önce Medine’ye ve daha sonra Mekke’ye geçecek.

Ulu Camii Yönetiminden yapılan açıklamaya göre Diyanet Organizesi ile bu yıl 12 hacımızın hac farizasını yerine getireceği bildirildi.

View full post on Haber Utrecht