Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Kalkuz BV | kozijnen rolluiken en veranda’s

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Lahey’de Cumhuriyet coşkusuSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

LAHEY'DE CUMHURIYET COSKUSULAHEY (İnterAjans-AA) – Cumhuriyetimizin kuruluşu, Hollanda’da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği konutunda verilen resepsiyonla kutlandı.

Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ve eşi Senem Arslan’ın ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyona çok sayıda ülkenin büyükelçileri, siyasi ve askeri temsilciler, yabancı misyon şefleri ile Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

LAHEY´DE CUMHURIYET COSKUSU3 FOTO AA

Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Türklerin yurtdışındaki en büyük üçüncü diasporası özelliğine sahip olduğunu vurgulayarak, ”Ülkemizdeki durum göz önüne alındığında teröre karşı verilecek en iyi mesaj milli günlerimizi taviz vermeden coşkuyla kutlamak olacaktır. Hollandalı dostlarımız ve vatandaşlarımızın katılımıyla bu mesajı verdiğimizi düşünüyorum. Bu yüzden oldukça mutluyuz” diye konuştu.

LAHEY´DE CUMHURIYET COSKUSU2 FOTO COSKUN YEGENOGLU

BELÇİKA
Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ve eşi Sefire Mehveş Olcay’ın ev sahipliğinde, Cercle Royal Gaulois’de resepsiyon verildi. Cumhuriyet Bayramı coşkusunun yaşandığı resepsiyona, diplomatik ve askeri erkandan çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Büyükelçi Olcay, Europalia-Türkiye Sanat Festivali’nin açılışı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4-6 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika’yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, ”Türkiye-Belçika ilişkilerinin tarihinde bir ilk teşkil eden devlet ziyareti, ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesine de katkıda bulunmuştur” dedi.

ALMANYA
Almanya’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin 92. kuruluş yıldönümü, Berlin Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyonla kutlandı. Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından verilen resepsiyona Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen’ın yanı sıra büyükelçiler, sanatçı Bedri Baykam ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Türkiye’nin geride kalan 92 yıllık sürede gerçekleştirdiği köklü reformları, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi ve çok yönlü dış politikasıyla, çalkantılı dönemlerde dahi, istikrarını korumayı başardığını vurguladı. Karslıoğlu, herkese düşen görevin Türkiye’nin gelişiminin devamı adına elinden geleni yapmak olduğu belirterek, ”Cumhuriyet değerlerinden aldığımız güçle birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” dedi.

Kançılarya binasında ayrıca Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ‘‘Seçki” adını taşıyan ve 18 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek bir resim sergisi açıldı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon verildi. Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik burada yaptığı konuşmada, ”Bugünün önemi zaten hepiniz tarafından çok iyi biliniyor. Gazi Atatürk olmasıydı bizler burada olmazdık herhalde” ifadesini kullandı. Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Müsteşarı Mark Weinmeister ise Cumhuriyet’in kurulması aşamasında Türk askerlerinin verdiği mücadeleyi takdir ettiğini belirterek tüm Türk halkının bayramını kutladı.

Köln Başkonsolosluğu’nun düzenlediği Cumhuriyet resepsiyonuna Türklerin yanı sıra Almanlar da yoğun ilgi gösterdi. Ünlü Alman teknik direktör Christoph Daum gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı resepsiyonda konuşan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, ”Türk toplumu olarak bizler çok kültürlülüğün bir zenginlik olduğuna, farklılıklarımızın bizi bölmeyip tam tersine tamamladığına inanan, ortak yaşam arzusunda birleşen, farklı renk, din ve ırktan insanların da o ülkenin geleceğine yapılan en önemli yatırım olduğuna inanıyoruz” dedi.

CUMHURIYET BAYRAMI BERLIN FOTO AA

İNGİLTERE
Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği rezidansında Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç’in ev sahipliğinde bir resepsiyon verildi. Resepsiyona aralarında Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Genel Müdürü Cemallettin Haşimi’nin de bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Büyükelçi Bilgiç, yaptığı konuşmada resepsiyona katılan herkese teşekkür ederek, iki modern demokratik ülke olarak Türkiye ve Birleşik Krallık arasında derin tarihi ilişkiler bulunduğunu, gelecek için ortak değerler ve vizyon olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin güçlü bağın göstergesi olduğunu belirten Bilgiç, “Güvenlik konusunda ortak endişelerimiz var. Ankara’daki terör saldırısında İngiltere’nin gösterdiği dayanışma çok anlamlıdır” dedi.

İSVEÇ
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Stockholm Büyükelçiliği’nde de iki ayrı resepsiyon verildi. Büyükelçi Ömer Kaya Türkmen’in ev sahipliğinde gündüz yapılan ilk resepsiyona, İsveç’teki diğer ülkelerin diplomatik temsilcileri, akşam saatlerinde verilen resepsiyonda ise İsveç’te yaşayan Türk vatandaşları ile İsveçliler katıldı.

İSVİÇRE
Cumhuriyetin kuruluşu, İsviçre’nin Cenevre, Bern ve Zürih kentlerinde düzenlen 4 ayrı resepsiyonla kutlandı. Bunlardan ilki Cenevre’de Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Haluk Ilıcak ve Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı tarafından verildi.

Türkiye’nin Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük ve Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle ayrı ayrı resepsiyon verirken, Türkiye’nin Zürih Başkonsolosluğu’nda kutlamalar yapıldı.
AA

 

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.         

 

View full post on InterAjans.nl


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , ,
Yazar admin | 31 Ekim 2015


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.