Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Şimdi birden “Ermeni soykırımı meselesi” oldu (Özel Haber)Sektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

ERMENİLERİN soykırım iddialarını 2004 yılında Rouvoet önergesiyle kabul eden Hollanda, Alman Parlamentosu’nun sözde soykırımı kabul etmesine Türkiye’den ve Türklerden gelen sert tepkilerin ardından “Ermeni soykırımı meselesi”nden söz etmeye başladı.

Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, bir radyo programına yaptığı açıklamada, 1915 yılında yaşanan olaylardan “soykırım” olarak değil, “Ermeni soykırımı meselesi” olarak söz edeceklerini belirtti.

ADAY LİSTESİNDEN ATILMIŞLARDI

Halbuki Bakan Asscher’in partisi sosyal demokrat PvdA (İşçi Partisi), Hollanda parlamentosunun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nde 21 Aralık 2004 tarihinde yapılan oylamada oybirliğiyle kabul edilen Rouvoet önergesine işaret ederek, “soykırımı” kabul etmediği gerekçesiyle milletvekili aday adayı Erdinç Saçan’ı aday listesinden atmıştı.

Saçan’ın yanı sıra Hıristiyan demokrat CDA’nın aday adayları Ayhan Tonca ve Osman Elmacı da aynı gerekçeyle listeden atılmış ve bunun sonucunda 2006 genel seçimlerine katılamamışlardı.

BİZİM GÖREVİMİZ DEĞİL

Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, kendilerinden bir, CDA partisinden de 2 aday adayını liste dışı bırakan soykırım iddiasıyla ilgili olarak, “Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği çok kötü şeyler yaşanmış ve bunun insanlara halen acı verdiği görülüyor” ifadesini kullandı. Asscher, bu olayları hukuk anlamında tanımlamanın Hollanda hükümetinin görevi olmadığını, buna ancak uluslararası ceza hukukundan hareket edecek bir hakimin karar verebileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı, Türkiye ve Ermenistan’ın birbirlerine yakınlaştırılmasına çalışılması gerektiğini ifade etti.

Türk kökenli 3 milletvekili aday adayının listeden atıldığı Hollanda’da İşçi Partisi PvdA, daha sonraki seçimlerde de Türk kökenli aday adaylarına “soykırım” sorgulaması yapmış, kabul etmeyenleri listeye almamıştı.

ROUVOET ÖNERGESİ

Rouvoet önergesinde “Ermeni soykırımı meselesi”nden değil, “Ermeni soykırımı”ndan söz ediliyor.

Hıristiyan Birlik (CU) Meclis Grup Başkanı Andre Rouvoet tarafından sunulan, Harry van Bommel (Sosyalist Parti-SP), Kees van der Staaij (Kalvin Yanlısı Siyasi Parti-SGP), Lousewies van der Laan (Demokratlar 66-D66), Hans van Baalen (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi-VVD), Mat Herben (Pim Fortuyn Listesi-LPF), Wijnand Duyvendak (Yeşil Sol-GL) ve Geert Wilders’in (Wilders Grubu-GW) de imzasını taşıyan “Hükümetten, Türkiye ile ilişkilerde Ermeni soykırımının kabul edilmesi konusunu sürekli ve özellikle gündeme getirmesi istenmekte” şeklindeki önerge, 21 Aralık 2004 tarihinde sunulmuş ve aynı gün oylanmıştı.

Meclis Noel tatiline girmeden önce yapılan ve Türk kökenli milletvekilleri Nebahat Albayrak (PvdA), Coşkun Çörüz (CDA), Nihat Eski (CDA), Fadime Örgü (VVD) ile Fatma Koşer Kaya’nın da (D66) katıldıkları son toplantıdaki oylama, meclis grup kararı şeklinde gerçekleşmiş ve önergeye tüm partiler “evet” oyu kullanmışlardı. Mecliste oy birliği ile kabul edilen önergede “Ermeni soykırımı” ifadesinin kullanılmış olması, Ermeniler ve meclisteki siyasi partiler tarafından Hollanda parlamentosunun soykırımı kabul ettiği şeklinde yorumlanıyor.

Hollanda medyasındaki yorumlarda, hükümetin bu konuda şimdi farklı bir görüşü savunmasında Türkiye’nin Almanya’ya gösterdiği sert tepki ile Hollanda’daki Türklerin büyük bir bölümünün “soykırım” ifadesine karşı çıkmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Andre Rouvoet’un 2004 yılında lideri olduğu Hıristiyan Birlik (CU) partisi, hükümetten konuya açıklık getirmesini istedi. CU milletvekili Voordewind tarafından verilen soru önergesi, hemen hemen tüm partiler tarafından desteklendi.

İYİ POLİS, KÖTÜ POLİS OYUNU

Koalisyon ortakları liberal VVD ile sosyal demokrat PvdA, soykırım iddialarının Temsilciler Meclisi’nde yeniden görüşülmesine karşı çıkıyorlar. VVD milletvekili Ten Broeke, “Almanların şimdi yaptıklarıyla bizim 2004’te yaptığımız arasındaki tek fark, Almanya’da bir ret ve bir çekimser oyun kullanılmış olması, bizim ise oybirliğinden maalesef iki ret oyuna gerilemiş olmamız” ifadesini kullandı.

Hollanda parlamentosu soykırım iddialarını 2004 yılındaki Rouvoet önergesine oybirliğiyle onay verecek kabul etti. Hükümet ise soykırımı kabul ettiğini söylemekten sürekli çekinerek “iyi polisi” oynamaya devam etti.

Hükümetin soru önergesine bu hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor.

HOLLANDA TÜRKLERİ KONSEYİ

Hollanda Türkleri Konseyi Başkanı Sefa Yürükel yaptığı yazılı açıklamada, “Hollanda parlamenter demokrasiyle yönetilen bir ülke. Bu da parlamentodan çıkan kararların esas olduğu anlamına gelir. Hükümetin ne dediği veya istediği değil. 2004, 2015 parlamento kararları ortadayken bazı Türk gazeteciler kendi kendine gelin güvey olmaktadır. Bu Türk milletini yanıltmaktır. Eğer Hollanda parlamentosu yeni bir karar ile biz 2004 ve 2015’de aldığımız kararları iptal ediyoruz derse, Hollanda o zaman soykırım kararından vazgeçmiş olur” ifadesini kullandı.

 

(İnterAjans)

 

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

View full post on InterAjans


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , , , , ,
Yazar admin | 8 Haziran 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.