Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Kalkuz BV | kozijnen rolluiken en veranda’s

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Türkiye, AB’ye tam üyelik yolunda kararlıSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

TURKIYE AB'YE TAM UYELIK YOLUNDA KARARLI FOTO AAEKONOMİDEN sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Tabii ki bu faslın (17. Fasıl) diğer fasıllarda olduğu gibi gerçek anlamda sokaktaki vatandaşa dokunan birçok boyutu var” dedi.

Şimşek, 17 No’lu Ekonomik ve Parasal Politika Faslının müzakerelere açılacağı Hükümetlerarası Katılım Konferansı’na girişte gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ekonomik ve Parasal Politika Faslı’na ilişkin Şimşek, “Tabii ki bu faslın diğer fasıllarda olduğu gibi gerçek anlamda sokaktaki vatandaşa dokunan birçok boyutu var” diye konuştu.

Şimşek, 17. Fasıl’la ilgili Türkiye’nin ileri düzeyde bir uyum içerisinde olduğuna dikkati çekerek, “Fiyat istikrarı sağlanırsa, mali disiplin sağlanırsa, makro finansal istikrar sağlanırsa, kalıcı refah artışı sağlanır ve Türkiye sürdürülebilir dengeli yüksek büyümeyi sağlar” değerlendirmesinde bulundu.

Fasıl kapanış kriterleri ile ilgili de Şimşek, “Kapanış kriteri anlamında da birkaç husus var. Onlar basit hususlar. Hemen kısa süre içerisinde gerçekleştirebileceğimiz hususlar. Burada önemli olan sürecin yeniden canlandırılmış olması. Bu çok daha önemli” ifadelerini kullandı.

-“Merkez Bankasının kurumsal altyapısını iyileştirmede kararlıyız”

Merkez Bankasının bağımsızlığını pekiştirme ve kurumsal altyapısını iyileştirmede kararlı olduklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, Ekonomik ve Parasal Politikalar Faslı’ndaki müktesebata uyum sağlanması ve uygulanmasında gerekli adımları atmaya da devam edeceklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hükümet programında da geniş ölçüde yansıttığımız üzere ekonomi ve para politikalarımızın AB standartlarıyla uyum içerisinde olduğunu güvence altına alma konusunda kararlıyız. Bu çerçevede Türkiye-AB Zirvesi’nde de kararlaştırıldığı üzere yüksek düzeyli ekonomik diyaloğun tesis edilmesini memnuniyetle karşılamaktayız. Bu diyalog sadece 17. fasıldaki müktesebat uyumu değil, diğer fasıllardaki müktesebatla ve ekonomik kriterlerle de uyum sağlanabilmesine katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte Merkez Bankası Kanunu’nda, Merkez Bankasının kurumsal bağımsızlığını AB Müktesebatı ve Avrupa Merkez Bankaları Sistemi mevzuatıyla uyumlu bir şekilde güçlendirecek tüm yasal mevzuatın düzenleneceğini belirtmek istiyorum. İlave olarak, kamu sektörünün mali kurumlara öncelikli erişiminin önlenmesine yönelik yasal uyumsuzluklar da giderilecektir. Son olarak Türkiye, AB’ye tam üyelik yolunda kararlıdır. Üyelik koşullarını yerine getirecek tüm adımları atacağız. Bu da hükümet programımızda açıkça yer almaktadır.”
AA

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

View full post on InterAjans.nl


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , ,
Yazar admin | 16 Aralık 2015


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.