Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Türkiye’ye Dönen Gurbetçiler Tekrar Geri DönüyorlarSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

Kapikule'de gurbetcilerAvrupa’da yaklaşık 3.1 milyonu Almanya’da olmak üzere 5.4 milyon Türk yaşıyor. Avrupa’da hayat şartlarının zorlaşması üzerine 2000’li yıllardan itibaren çok sayıda Türk, Türkiye’ye dönüş yaptı. Türkiye’de umduğunu bulamayan gurbetçiler, geçen yılın ortalarından itibaren yeniden Avrupa’ya yöneldi.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da 2000’li yıllardan itibaren artan ırkçılık, İslam düşmanlığı, korkunç seviyeye ulaşan işsizlik; Türk nüfusu olumsuz etkiliyor. Avrupa’da bunalan çok sayıda Türk, son 15 yılda Türkiye’ye dönüş yaptı.

Ancak Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) yaptığı bir araştırmaya göre, 253 bin genç ve başarılı Türk, 2006-2012 yılları arasında Türkiye’ye dönüş yaptı.

Neden dönüyorlar?

Büyük ümitlerle Türkiye’ye gelen bu kitle, 2015 yılının ortalarından itibaren tekrar Almanya’ya geri dönmeye başladı. TAVAK’a göre geri dönüşün nedenleri şöyle:

1. Türkiye’de ekonomideki bozulma süreci, işsizliği Türkiye’de de artırdı. Bu durum gelen insanların ümitlerini söndürdü.

2. Özellikle İstanbul, Avrupa’nın birçok kentine göre çok daha pahalı. Türkiye’ye kesin dönüş yapanlar, bu pahalılıkla başa çıkamıyor.

3. Aileler çocuklarının eğitimi konusunda zorluk çekiyor. Avrupa’da birkaç ülke hariç eğitim bedavayken, maalesef Türkiye’de çocuk yuvalarından tutun üniversitelere kadar korkunç paralar alınıyor. Bu durum fırsat eşitsizliğine yol açıyor.

4. Çok sayıda Türk, Almanya’daki sağlık sigortalarını iptal etti. Türkiye’de sağlık sigortası yaptıramayan bu insanlar, hastanelerinin pahalılığı karşılığında geri dönüşü tercih etti.

Türkiye’ye dönen gurbetçiler arasında 20-40 yaşları arasında doktor, mühendis, avukat gibi branşlarda yetişmiş insanlar da bulunuyordu.

View full post on Haber Utrecht


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , , ,
Yazar admin | 5 Haziran 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.