Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Umar ve Yeşilgöz Pim Fortuyn Ödülü’ne adaySektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

HOLLANDA’da bu yıl ikincisi verilecek olan Pim Fortuyn Ödülü’ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan Türkiye’de gözaltına alınan Ebru Umar, liberal VVD’nin Amsterdam Belediye Meclisi üyelerinden Dilan Yeşilgöz’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi aday gösterildi.

“Hollanda’nın düşünce ve davranışlarıyla Fortuyn’e en yakın kişisi” yarışı, ücretsiz Metro gazetesi ile kadın dergisi Libelle’nin köşe yazarlarından Ebru Umar, Parool köşe yazarlarından Theodor Holman, gazeteci Wierd Dyk, yazar Leon de Winter ile yerel politikacı Dilan Yeşilgöz arasında geçecek.

Ödülün kime verileceğinin 25 Mayıs tarihinde açıklanacağı bildirildi. İslam ve yabancı karşıtı politikacı Pim Fortuyn, 6 Mayıs 2002 tarihinde hayvan hakları aktivisti Volkert van de G. tarafından kurşunlanarak öldürülmüştü.

Fortuyn Ödülü’nü geçtiğimiz yıl İran kökenli hukukçu, felsefeci ve şair Afshin Ellian kazanmıştı.

UMAR’A DESTEK

Maurice de Hond tarafından yapılan ankete göre Hollanda halkının yaklaşık yüzde 75’i, Ebru Umar’ın Türkiye ve Türkler ile ilgili olarak düşündüklerini yazmaya devam edeceğini umuyor.

Ankete katılanların yine yüzde 75’i, köşe yazarlarının ve kabare sanatçılarının tanınmış kişiler hakkında istediklerini yazabilmeleri ve söyleyebilmeleri gerektiğini savundu.

Yüzde 82’lik grup, yabancı devlet başkanlarına hakareti suç sayan yasanın kaldırılmasından yana tavır alırken, yüzde 65 bunun Kral’a hakaret için de geçerli olmasını istedi.

Ankete katılanların yüzde 47’si Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda yapılan anlaşmanın iptalini savundu. Bu grubun büyük bir bölümünü Wilders’in siyasi oluşumu PVV’li, Sosyalist Partili (SP) ve Hıristiyan Demokrat CDA’lı seçmenler oluşturdu. Çoğunluğu sosyal liberal D66, Yeşil Sol (GL) ve iktidar ortakları liberal VVD ile sosyal demokrat PvdA’lı seçmenlerden oluşan yüzde 61’lik grup ise anlaşmanın bozulmasına karşı çıktı.

Mehmet TATLI (İnterAjans)

 

© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

View full post on InterAjans


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , ,
Yazar admin | 2 Mayıs 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.