Utrecht’te Gerçekleşen 3 Kişinin Yaşamını Yitirdiği Olayın Detayları

Utrecht’te Gerçekleşen 3 Kişinin Yaşamını Yitirdiği Olayın Detayları

12 Nisan, 2019

Gün boyunca neden bu olay hakkında bir şey yazmadın diye, onlarca soru aldık; inanılmaz bilgi kirliliği vardı, bir çok söylenti ve iddia vardı net bir bilgi olmadan yapacağımız haber farklı boyutlara gidebileceği düşüncesi ile olayı takip etmek fakat bişeyler yazmak için doğru zamanın gelmesini beklemeye karar verdik.

Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen’ın polis ve savcı sözcüsü ile yaptığı basın toplantısında, Utrecht kentindeki 24 Ekim Meydanı’nda düzenlenen silahlı saldırıdaki şüpheli Gökmen Tanış’ın yakalandığı açıklandı. Belediye Başkanı Jan van Zanen, silahlı saldırının henüz sebebinin belli olmadığını belirterek, hayatını kaybedenlerin aileleri, yaralananlar ve olayı yaşayanların olduğunu ifade etti.

Utrecht te Tranway içerisinde yaşanan ve Hollanda’yı Alarma geçiren olayda ilk etapta Terör olayı olarak duyuruldu ve Ülke genelinde en yüksek alarm düzeyi olan 5 düzeyinde alarm verilen silahlı saldırı olayı yapılan inceleme ve araştırmalardan sonra Terör olayından çıkartılarak olayın ailevi sorunlar nedeniyle yapılabileceği konusuna yönlenildi.

Neler oldu….

 • Utrecht Kanaleneiland semtinde bulunun 24 Oktoberplein’da Tranway içerisinde silahlı saldırı düzenlendi.
 • Polis olayın terörle bağlantılı olabileceğini duyurdu
 • Bölge, polis tarafından kordon altına alındı. Olay yerine helikopter ve acil müdahale ekipleri sevk edildi.
 • Saldırgan kırmızı bir arabaya binerek olay yerinden uzaklaştığı açıklandı.
 • Olay yerine terörle mücadele birimi sevk edildi.
 • Polis saldırganın saklandığı değerlendirilen bir binayı abluka altına aldı.
 • ​Tehdit seviyesi 5 yükseltildi. Şehirdeki güvenlik önlemleri en üst seviye çıkarıldı.
 • Hollanda’da Terörle mücadele servisi NCTV, Kriz masası kurulduğunu bildirdi.
 • Utrecht Belediyesi: Kimse dışarı çıkmasın
 • Görgü tanıkları yerde yatan bir kadın gördüklerini ve birkaç kişinin koşarak olay yerinden uzaklaştığını söyledi.
 • Hollanda terörle mücadele polisi kentte birden fazla yerde silah seslerinin yükseldiğini belirtti.
 • Utrecht Belediye Başkanı: “Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 5 yaralı var”
 • Utrecht Polisi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu sabahki saldırıyla ilgili olarak, 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış’ın arandığını belirtti.
 • Saldırganın yengesini öldürdüğü söyleniyor.
 • Utrecht’teki tüm camilerin güvenlik önlemi olarak kapalı tutulduğu belirtildi
 • Utrecht belediye başkanı Van Zanen, “Polis ve savcı ile yakın temas içindeyim. Polisin ve savcının şu anda bu olaydan sorumlu kişiyi aradığını doğrulayabiliriz.
 • Hollanda’da 3 kişiyi öldüren Gökmen Tanış yakalandı
 • Utrecht Oudenoord mahallesinde yakalandığı bildirildi.
 • Saldırı nedeniyle resmi binalarındaki bayraklar Salı günü yarıya indirilecek.
 • Olayda hayatını kaybedenlerden birinin kimliği açıklandı, Vianen oturan 19 yaşında Roos
 • Diğer iki kişinin ismi henüz açıklanmadı.

 

Kriz masası oluşturuldu

“Çok endişeli” olduğunu söyleyen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, kriz masası oluşturduklarını ifade etti. Hollanda hükümeti de acil olarak toplantıya çağrıldı.

Kentte en üst tehdit seviyesine geçildi.

Bölgedeki okullara kapılarını kapatma talimatı verildi. Hollanda milis kuvvetleri havalimanları ve kamu tesislerinde güvenlik seviyesinin artırıldığını açıkladı. Kraliyet Özel Birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor

Gökmen Tanış’ın sabıka dosyası oldukça kabarık

Gökmen Tanış’ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğu, 2012 yılında bir kamyon soygununa karışan Tanış, 2013 yılında öldürmeye teşebbüs, 2014 Mayıs’ında hırsızlık suçlarından sabıkası bulunuyor. Aynı yılın Ekim ayında bir polis memuruna tükürmüş ve tehdit etmiş. 2014 yılı sonunda ise aşırı alkollü olarak trafikten alı konulmuş.

2017 yılında ise ilişki içinde olduğu kadına tecavüz girişimi ve şiddet uygulamaktan mahkemesi devam eden Tanış’ın iki hafta kadar önce yargıç önüne çıktığı belirtiliyo

Hollanda’daki silahlı saldırıda şüpheli Gökmen Tanış’ın “ailevi meselelerden” dolayı tramvaydaki bir yakınına, ardından yardım etmek isteyenlere ateş açtığı iddia edilyor. Hollanda medyasında yer alan haberlere göre, psikolojik sıkıntıları bulunan Tanış, bir kadına tecavüz girişiminde bulunduğu iddiasıyla iki hafta önce hakim karşısına çıktığı açıklandı.

Görgü tanıkları korku dolu anları anlattı

Bölgede yaşayan ve olaya tanık olan Jimmy de Koster, RTV Utrecht televizyonuna verdiği demeçte, “Yerde bir kadın yatıyordu ve ‘Ben bir şey yapmadım’ diye bağırıyordu. Kaos vardı. Olay gerçekleştiğinde işten dönmüştüm ve trafik ışıklarında bekliyordum. 20-25 yaşları arasında bir kadının düştüğünü gördüm. Sonrasında üç el silah sesi duydum. Dört adam yerdeki kadına hızlı bir şekilde gidip onu uzaklaştırmaya çalıştı. Ardından tekrar silah sesleri duydum. Büyük kaos vardı” ifadelerini kullandı.

Okullar ve Camiler Kapılarını Kapattı

Saldırıdan sonra alarma geçen polis, savcılık ve belediye bölgedeki camilerin kapılarını kapatmalarını istedi,  istasyonlarda yoğun bir güvenlik önlemi aldı. Okullar kapılarını tamamen kapattı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte: Çok Korkutucu Bir Durumla Karşı Karşıyayız”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Utrecht şehrinde bir tramvayda gerçekleştirilen saldırıya ilişkin çok korkutucu bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Hollanda Kralı Willem-Alexander: Çok Üzgünüz

Hollanda Kralı Willem-Alexander ve Kralice Maxima , saldırı dolayısıyla yayınladığı mesajında, ‘3 kişinin öldüğü saldırı nedeniyle çok üzgünüz. Saldırıdan etkilenenlerin ve ailelerinin yanındayız’ ifadelerini kullandı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’da Yapılan Saldırıyı Kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın Utrecht kentinde meydana gelen saldırıyı şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Hollanda’nın Utrecht kentinde bugün (18 Mart 2019) meydana gelen saldırıyı, faili kim olursa olsun ve hangi saikle gerçekleştirilmiş olursa olsun şiddetle kınıyoruz. Bu menfur saldırı neticesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bu saldırı karşısında Hollanda halkı ve hükümeti ile dayanışmamız tamdır” ifadelerine yer verildi.

View full post on Haber Utrecht