Erzincanlılardan ‘Eğitim Can’dır mesajı

HOLLANDA’da sosyal ve kültürel alanlarda yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla tanınan Can Erzincanlılar Vakfı tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen eğitime destek programına Hollanda’nın yanı sıra Almanya ve Belçika’dan da yoğun ilgi gösterildi.

Schiedam kentindeki RAKM salonunda düzenlenen ve Didem Ata’nın sunuculuğunu yaptığı etkinliğe 500 konuk katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Can Erzincanlılar Vakfı Başkanı Murat Kurt, vakfın katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrenimini başarıyla tamamlayan Ülke Kocedemir’i konuklarla buluşturmaktan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını kaydetti.

Başkan Kurt, “Ülke kızımızı bugün sizlerin, bizlere inananların ve destek olanların karşısına çıkartmaktan dolayı tarifi imkansız duygular yaşıyoruz. Başarısından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bu kızımız bizim gururumuz. Ülkemizde nice başarılı gençleri yetiştirmek, yaşamın her alanında etkin konumlara gelebilmelerine destek olmak için yola çıktık” dedi.

murt-kurt-ulke-kocademirYıllar önce “Bir kereye mahsus olmak üzere Erzincanlılar gecesi yapalım diye yola çıkmıştık” ifadesini kullanan Murat Kurt, daha sonra komitede sosyal sorumluluk alınması düşüncesinin oluştuğunu anlatarak, “Madem Erzincanlıları bir araya getireceğiz dostluk ve kaynaşmaya boyut kazandırırken ülkemize de bir katkı sağlayalım diye düşündük. Siyasi ve inanç farklılıklarını bir kenara bırakarak ülkeye faydalı ve kalkınmasına katkı sağlayacak gençlerin yetişmesi için Erzincan Eğitim Der kurumuyla temasa geçtik. İlk etapta 50 ile 70 gence, ardından 90 gence, bugün de 120 gence burs vermeye başladık. Bu konuda mütevazı olmayacağım. Çünkü Avrupa’da yalnızca Hollanda’da Türkiye’nin aydınlık yüzlerinin yetişmesine katkı sunan bir vakıf var. O da Can Erzincanlılar Vakfı. Ümit ediyorum ki gelecekte bu dayanışmalar ve ülkemize katkı sunmalar çoğalacaktır” diye konuştu.

can-erzincanlilar-programi1Anavatandan binlerce kilometre uzakta yaşayan yurttaşlarımızın kalplerinin bir parçasının Türkiye’de olduğunu anlatan Can Erzincanlılar Vakfı Başkanı Murat Kurt, “Biz her ne kadar kilometrelerce uzakta olursak olalım yüreğimizin bir parçası elbette doğduğumuz ve köklerimizin bulunduğu ülkemizde. Yoğun çaba sarfettiğimiz bu işin başarıya ulaştığını görmekten dolayı çok mutluyuz. Bu başarı sizlerin eseri. İlk başladığımız nokta çok farklıydı geldiğimiz nokta çok farklı” ifadesini kullandı.

Burs olanağının yanı sıra muhtaç çocuklara kıyafet ve kırtasiye yardımlarının önümüzdeki dönemde de süreceğini aktaran Murat Kurt, “Burs yardımının yanı sıra Erzincan’da belki yolu olmayan köylerde yaşayan yüreği okuma heyecanı ile dolu yavrularımıza kıyafet ve kırtasiye yardımlarımızı sürdüreceğiz. O ülkede bizim çocuklarımız, bizim insanlarımız yaşıyor. Benim ülkem her şeyin en güzeline layıktır. Hedefimiz ülkemize hizmet için yürekleri atan kardeşlerimizi yetiştirmektir” şeklinde konuştu.

can-erzincanlilar-programi4

Geceye katılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Ülke Kocedemir, “Buradaki örnek dayanışmanızın, ülkemizde okumak isteyen onlarca gencimize verdiğiniz desteğin takdire şayan olduğunu bilmenizi isterim. Bizlere vermiş olduğunuz destek asla boşa gitmeyecek. Eğitim Der’e Avrupa’da yalnızca Hollanda’dan verilen desteğin diğer ülkelere de örnek olmasını arzu etmekteyiz. Unutmamak gerekir ki bir ülkenin geleceğinin sağlam temeller üzerine oturması o ülkede eğitim seviyesinin yükselmesinden geçer. Bir toplumun gelişmiş olması o toplumdaki eğitim düzeyiyle ölçülür. Bilimde, ekonomide, özgürlükte, çağdaşlaşmakta gelişme göstermek isteyen toplumlar mutlaka o ülkedeki gençlerin iyi eğitim almalarını sağlamalıdırlar.

Bu şekilde hayat boyu öğrenen, öğrendiklerini sorgulayabilen, kendine öz güveni olan gençler yetişecek ve o ülkenin kalkınmasında rol oynayacaklardır. Diğer yandan eğitime önem vermeyen toplumların dışardan gelen öğretileri sorgulamadan benimsiyeceğini, kalkınma konusunda çok yavaş ilerleyeceğini, kültürünü ve tarihini gerektiği gibi anlamayacağını, varlığını sürdürmekte zorlanacağını söylememiz yanlış olmaz” ifadesini kullandı. Aydınlık gelecek için eğitime desteğin son derece önemli olduğunun altını çizen Kocademir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzdeki gelişmiş toplumlarla geri kalmış toplumların eğitime verdikleri önemleri kıyasladığımızda ve bu konudaki istatistiklere baktığımızda durumu daha iyi anlayabiliyoruz. Fransız bilim adamı Paul Richer’in de dediği gibi: ‘Ekmekten sonra eğitim bir ülkenin en büyük ihtiyacıdır.’ Bu amaçla aydınlık bir gelecek yaratmak için buradan vermiş olduğunuz her türlü destek ve yardım için yürekten teşekkürlerimi sunarım. Bundan sonraki süreçte de yüreğinizdeki dayanışma ruhunun büyümesi ümidiyle” dedi.

Can Erzincanlılar Vakfı adına konuşan Binali Batman,

“Aylardır çalışmalarını yoğun bir şekilde binali-batman1sürdüren, hiç bir mesafe gözetmeksizin toplantılara katılıp ‘daha çok çocuğumuza nasıl destek olabiliriz’ diye kafa yoran, herhangi bir menfaat gözetmeden çalışan tüm arkadaşlara yürekten teşekkür ediyorum. Her geçen gün büyüyen, herkesin takdirini kazanan vakfımız, bundan sonra da şehirlerde oluşturulan bölge sorumluları ile birlikte uyum içinde çalışıp Türkiye’de yüreğinde insan sevgisi olan gençlerin yetişmesine olan katkılarına devam edecektir” ifadesinde bulundu.

Aynur Güneş, Cihan Dökmez, Hasan Kazan, Hasan Korkmaz, Serhat Aydoğan, Emre Varlık ve Duygu Taş ile Grup 24’ün sahne aldıkları programda davul zurna ekibi seslendirdiği türkülerle yöre rüzgarı estirdi. Programa Murat Gür ve Mehmet Çetin okudukları şiirlerle renk kattılar.

 

Hüseyin TORUNLAR / İnterAjans


© InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

 

 

View full post on InterAjans