Sektörler

Hollanda Türk Doktorlar - Turkse Huisarts Hollandada Turkce is ve isci ariyorum

Medya Ortagi

Vip Üyeler

Doktorlar.nl >> Hollanda’daki Türk Doktorlar | Turkse Huisartsen en Tandartsen

BSA Banden Service Amersfoort

Elfi Kazauzmani Kaza Avukati

Kadezorg

Demo ICT Solutions

Sosyal Medyada Paylaştığı Resim Yüzünden 41 Gün Hapis Cezası YediSektör / Şehir: Email:
@Hollanda'dan Haberler Email gönder >>
Adres: Website:
Websiteye git >>
Telefonnumarası: Facebook:
numarayı göster Facebok'a git >>

hapis_cezasiİki arkadaş gece eğlenmek için bir mekana gidiyor. Bu mekanda başka kişilerle tartışmaya girdikleri için mekandan dışarı atılıyorlar. Bu iki arkadaşlardan biri, dışarı atıldıktan sonra evine gidiyor. Yani olay yerini terkediyor. Diğer arkadaş ise dışarda tartıştığı kişilerden biriyle kavga ediyor. Kavga esnasında mağdurun ceketini alıp olay yerinden uzaklaşıyor. Bu sanık daha önceden eve giden arakadaşının evine gidiyor.

Beraberinde getirdiği ceketi bu arkadaşına veriyor. O da bu ceketi giyiyor ve resmini çekiyor. Çektiği resmi ise Instagram hesabından paylaşıyor. Mahkeme, sanığın, ceketin çalıntı olduğunu bildiği halde kabul ettiğini ve resmini çekip Instagram’da paylaştığını tespit ediyor.

Mağdur polise suç duyurusunda bulunuyor ve Instagramdan aldığı görüntüyü sunuyor. Foto’da çalınan ceketini tanıyor. Savcılık, Instagram hesabından sanığın kim olduğunu belirliyor ve ceza davası açıyor. Mahkeme bu eylemin ceza’ya tabi olduğunu kararlaştırıyor. Çünkü, çalıntı bir mali alıp, kabul etmek mahkeme tarafından hırsızlık yapmayı teşvik etme olarak nitelendiriliyor. Böyle bir durumda çalıntı bir nesneyi alan kişi ise hırsızlığa zemin hazırlamış kabul ediliyor. Neticede bu davadaki sanık bu çerçevede değerlendirilmeye alınıyor ve 41 gün hapis cezasına çarptırılıyor.

Birkaç buna benzer kararları paylaşmıştık değerli takipçilerimiz. Alınması ders ise: sosyal medyada paylışılanların kamu alanına girdiğinden dolayı, hem devlet kurumları (polis ve savcılık) delil olarak kullanma hakkı doğuyor hem sivil davalarda kullanılması için hazır bulunuyor. Ne paylaştığınıza dikkatli olun!

Rotterdam Mahkemesi, 22 Nisan 2016

E. (Erdal) Kaya LL.B. | Türk Hukuk Bürosu Hollanda

View full post on Haber Utrecht


Sektör: @Hollanda'dan Haberler
Etiketler: , , , , , , , ,
Yazar admin | 7 Mayıs 2016


Yorumlar

  

Yorumlar kapali.